Stwórz swoją własną, luksusową przestrzeń snu.

Feng Shui a ustawienie łóżka - jak zorganizować sypialnię?

Sypialnia powinna być miejscem oferującym komfort oraz wytchnienie - ma stanowić przytulną przestrzeń, w której możemy cieszyć się zdrowym snem i wygodnym wypoczynkiem. Okazuje się, że w tej kwestii dużą rolę odgrywa odpowiednie ustawienie łóżka. Choć mogłoby się wydawać to banalnym zadaniem, to w rzeczywistości wielu z nas nie może pochwalić się dobrze zorganizowaną sypialnią. Dowiedz się, czym jest filozofia Feng Shu i co mówi ona o ustawieniu łóżka.

Czym jest sypialnia Feng Shui?

Feng Shui to starożytna chińska praktyka odwołująca się do zachowania harmonii w przestrzeni życiowej, co ma przełożyć się na poprawę zdrowia oraz szczęście. Dosłownie oznacza "wiatr" (feng) i "woda" (shui) symbolizujące przepływ energii w przyrodzie. W kontekście sypialni proponuje kilka rozwiązań jej aranżacji, a w szczególności podpowiada, w jaki sposób ustawić łóżko, aby cieszyć się bardziej jakościowym snem. Feng Shui mówi o tym, czego unikać, ponieważ pewne rozmieszczenia nie są w stanie zapewnić harmonii w sypialni i tym samym mogą sprawiać, że nasz wypoczynek pozostanie niespokojny. Jeżeli nieustannie czujemy się niewyspani i mamy problemy z zasypianiem, być może warto zwrócić uwagę na umieszczenie swojego łóżka - magnetyzm Ziemi wpływa na nasze funkcjonowanie, dlatego nie należy go ignorować.

Ustawienie łóżka w sypialni zgodnie z kierunkami świata

Łóżko powinno być ustawione w taki sposób, aby było widoczne od razu po wejściu do sypialni. Osoba śpiąca na łóżku musi mieć widok na drzwi, lecz łóżko nie może znajdować się bezpośrednio na ich linii. Przy tym Feng Shui zaleca, aby podczas snu nasza głowa była skierowana na północ, a nogi na południe. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć taki efekt, ale z całą pewnością możemy uniknąć ustawienia łóżka obok wejścia do sypialni czy bezpośrednio pod oknem. Musi ono posiadać “stabilność”, co oznacza, że za nim powinna znajdować się solidna ściana. Taki wybór daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Oprócz tego po obu stronach łóżka powinny być rozmieszczone podobne elementy, np. stoliki nocne i lampki. Istotna jest tutaj symetria, która wspiera równowagę i harmonię. Filozofia Feng Shui podpowiada także, aby zrezygnować ze składanej kanapy czy wersalki w swojej sypialni. Kojarzą się one z tymczasowością, pośpiechem i brakiem stabilizacji - są zaprzeczeniem idei Feng Shui. Łóżko musi stanowić oazę i źródło spokoju, którego nie są w stanie zapewnić rozkładane sofy. Ich miejsce znajduje się w salonie, a nie w sypialni.

Inne elementy Feng Shui w sypialni

Feng Shui nie tylko mówi o tym, gdzie umieścić łóżko, aby zapewnić sobie lepsze samopoczucie, ale także wskazuje na inne elementy, które mogą zakłócać harmonię pomieszczenia. Filozofia ta odwołuje się m.in. do oświetlenia. Musi być ono delikatne i przytulne. Zbyt jasne, ostre światło sprawia, że jesteśmy pobudzeni i nie możemy się zrelaksować. Feng Shui w sypialni to również odpowiednie kolory - stonowane i uspokajające. Jaskrawe barwy ponownie mogą przyczyniać się do uzyskania dynamicznego efektu, a przecież nie na tym nam zależy, organizując przytulną przestrzeń do snu. W sypialni powinniśmy unikać zagracenia i bałaganu. Przestrzeń pod łóżkiem powinna być wolna od zbędnych przedmiotów - wówczas uniemożliwiamy swobodny przepływ energii istotnej dla spokojnego wypoczynku. W szczególności unikajmy przechowywania rzeczy, które są nieużywane i posiadają negatywne znaczenie.

Zastosowanie zasad Feng Shui w organizacji sypialni, w szczególności w ustawieniu łóżka, może znacząco wpłynąć na jakość snu i ogólne samopoczucie. Często nawet nieświadomie korzystamy z reguł, jakie proponuje ta filozofia. Dbamy o to, aby w sypialni panował minimalizm, a obecne trendy przekładają się na wybór stonowanych, pastelowych odcieni m.in. na ściany pomieszczenia. Warto wiedzieć, że nawet małe przesunięcie łóżka może sprawić, iż zyskamy bardziej regenerujący wypoczynek.

Zobacz też

Materac hybrydowy - dlaczego warto go kupić?

Materac hybrydowy - dlaczego warto go kupić?

Zobacz więcej
Jak dobrze przygotować sypialnię na zimę?

Jak dobrze przygotować sypialnię na zimę?

Zobacz więcej